dalība koncertā CIMZES KODS 31.maijā

26

05/2014

dalība koncertā CIMZES KODS 31.maijā

Svinot Jāņa Cimzes – Vidzemes draudzes skolotāju semināra ilggadējā direktora, pirmā latviešu tautas dziesmu melodiju krājēja un apdarinātāja, koru mūzikas pamatlicēja – 200 gadu jubileju, tiek rīkots latviešu un igauņu koru dziesmu lielkoncerts „Cimzes kods”. Pasākums notiks 31.maijā plkst.19.00 Valkas brīvdabas estrādē. Koncerta programmā igauņu un latviešu koru mūzikas klasika.

Klausītāji dzirdēs četrus pirmatskaņojumus, kurus speciāli lielkoncertam radījuši izcilie latviešu komponisti Raimonds Pauls, Mārtiņš Brauns, Selga Mence un igauņu komponists Renē Espers. Vārdu autors latviešu komponistu radītajam dziesmu ciklam „Cimzes stunda” ir dzejnieks Jānis Peters. Apdares saksofoniem veidojusi Inga Meijere.

Lielkoncertā piedalīsies bērnu, zēnu un jauktie kori no Igaunijas un Latvijas (kopskaitā ap 2000 dalībnieku), Igaunijas Valsts akadēmiskais vīru koris un Bruņoto spēku orķestris, abu valstu Nacionālās operas solisti Renē Soms un Ilona Bagele, Dziesmu svētku Lielās mūzikas balvas ieguvējs – koris „Sõla”, dūdu un bungu grupa „Auļi” un saksofonu kvartets n[ex]t move.

Pasākumā „Cimzes kods” tiks izmantotas jaunākās tehnoloģijas – krāšņas gaismas un ūdens projekcijas. Netrūks emociju – katram no koncerta vajadzētu aiziet ar spēcīgu saviļņojumu.
„Cimzes koda” režisors ir Aivars Ikšelis, scenogrāfs – Ivars Noviks, video instalācijas – Kristīne Ganiņa, mākslinieciskie vadītāji – Jānis Petrovskis, Sirje Pass, virsdiriģenti – R.Vanags, M.Klišāns, J.Erenštreits, G.Ceplenieks, K.Ādamsons, J.Baltiņš, Ā.Šķepasts, I.Umbleja, S.Põldsaar, R.Laanoja, A.Traks, E.Eljand, V.Ilvik, M.Aigro, T.Soba.

Koncerta scenogrāfiskais noformējums veidots 20.gadsimta sākuma konstruktīvismā, kas bija savam laikam revolucionārs mākslas stils. Arī J.Cimze un viņa pedagoģiskā darbība bija zināmā veidā revolucionāra, vērtējot ar tā laika kultūrizglītības norisēm.

„Cimzes kods” ir laikmeta sajūta, kas mainās līdz ar nākamajām paaudzēm, saglabājot koda būtību, lai jaunās paaudzes to nestu arī turpmāk kā vērtību, tradīciju, vienojošu pašsajūtu. Kods ir piekļuves atslēga informācijas, piedzīvojumu rituālu un zināšanu bagātības krātuvei. Tā ir spēja pieskarties kordziedāšanas tradīciju vērtībām. „Cimzes kods” ir simboliska atslēga, lai piekļūtu atmiņām, zināšanām un pieredzei, kas raksturo mūsu vērtumu un patību.